Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Zanim przejdzę do omówienia historii wampirów powinnienem wyjaśnić co rozumiem pod pojęciem wampir. Wbrew pozorom nie jest to łatwe do zdefiniowana. Różne źródła podają różne definicje. Na szczęście różnią się tylko w szczegółach.

Wampir - jest to stworzenie martwe ciałem lecz żywe duszą co zapewnia mu egzystowanie. Niestety ta dusza to tylko zwierzęca część ludzkiej natury. Wampir musi pożywiać się krwią (niekoniecznie ludzi) gdyż sam jej nie produkuje (w końcu jest martwy), a potrzebuje jej do funkcjonowania organizmu.

Skoro wyjaśniłem już ogólne pojęcie wampira pora przejść do historii.
Musimy się cofnąć w zamierzchłe czasy do starożytnego Babilonu. Tam można było spotkać (a potem zginąć z ręki) Lilith. Był to demon karmiący się krwią.
Z Lilith jest zwiążana także inna historia. Mianowicie miała ona być pierwszą żoną Adama jeszcze przed Ewą. Tak się złożyło że Lilith podobnie jak Ewa zjadła zakazany owoc i chciała się podzielić z Adamem. Ten jednak był porządny nie dał się skusić. Za karę Bóg wygnał Lilith z raju. Za "drzwiami" raju spotkała upadłe anioły i te przemieniły ją w krwiożerczego demona.
Ale wróćmy do naszej historii. Później długo był spokój, przynajmniej ludzie już tak nie mówili o potworach. Aż do czasów starożytnego Rzymu gdzie grasowały strzygi.
Po starożytności nadeszło średniowiecze, a z nim mnóstwo potworów i zła na Ziemi. Maszkary, stwory ciemności, moce i pachołki piekielne, wilkołaki i wszelkiego rodzaju upiory były na pożądku dziennym i ludzie wiedzieli czego można się po nich spodziewać toteż nie zapuszczali się po zmroku w drogę. W czasach słynnych procesów w Salem aby udiwidnić winę rozbierano osobę do naga, obcinano włosy i kłuto długą igłą w różne miejsca. Ten kto nie zakrzyczał z bólu był uznawany za czarownika. Wiązało się to z tym że wierzono iż diabeł naznaczył czarodzieji. Tym naznaczeniem miał być mały punkcik nieczuły na ból. Po tych wydarzeniach ludzkość przestała się tak ekscytować wierzeniami ludowymi i dopiero romantycy powrócili do tych tematów. W powieściach balladach zawsze znajdowały się jakieś moce nadprzyrodzone lub przeklęte stwory jak duchy.
Tutaj powoli dochodzimy do tego co nieuchronne, czyli powieści Brama Stokera - "Dracula" wydanej w 1897 roku (swoją drogą chyba najbadziej znana książkowa postać). To ten pisarz zapoczątkował otwarte powieści o samych wampirach. Obecnie najwybitniejszą pisarką literatuy grozy jest Anne Rice. Swoją pierwszą powieścią "Wywiad z wampirem" zapoczątkowała cykl powieści pt. 'Kroniki Wampirze'.
Również i filmowcy kiedy kino jeszcze raczkowało chwycili się tematyki wampirów. Jednym z pierwszych wampirów był Max Shreck w filmie z 1922 roku pt."Nosferatu".
Jak więc widzimy tematyka wampirów nie jest taka nowoczesna jakby się mogło wydawać. Niestety lata przeistoczeń w wierzeniach ludowych wypaczyły trochę wizję wampira.
No właśnie "wypaczyło" poniżej postaram się obalić lub potwierdzić mity krążące na temat wampirów.

1. Najbardziej popularny osinowy kołek. Niestety kołek sprawy nie załatwi choćby nie wiem z jakiej starej osiny był zrobiony. Wampir posiada zdolność regeneracji i tę ranę też bez problemu wyleczy.

2. Odbicie lustrzane. Ciało wampira mimo iż nieżywe jest jednak takie jak człowieka, fizyczne, a więc i odbicie w lustrze musi być prawdziwe.

3. Słońce. Tak to jest prawda, krew wampira i promienie UV z jakiś przyczyn się nie tolerują. Nie znaczy to jednak że wampirowi szkodzi światło dzienne, jeżeli stoi w cieniu to jest bezpieczny.

4. Trumna i ziemia z rodzinnych stron. W dawnych czasach trumna była najlepszym schronieniem przed słońcem, ale dzisiaj jest niepotrzebna, istnieją przecież żaluzje i pokoje bez okien i nikogo one nie dziwią. Co do ziemi to jest ona niekonieczna, aczkolwiek jeżeli wampir jest sentymentalny (BARDZO wątpliwe) może z nią spać

5. Woda święcona, krzyż. Otóż na pewno wampirom zetknięcie z tymi przedmiotami nie czyni żadnej krzywdy lecz jeżeli są trzymane jako symbol wiary 'ofiary' to mogą odstraszyć wampira (coś jak policyjna gwiazda)

6. Zmiana w różne zwierzęta. Cóż wampir cudotwórcą nie jest i w zwierzęta zmieniać się nie może

7. Lepsze zmysły, refleks. To jest akurat prawda. Wampir ma świetny refleks i bardzo wyostrzone zmysły.

8. Ugryzienie przemienia ofiarę w wampira. Kompletna bzdura. Do przeistoczenia człowiek musi być w stanie agonalnym i napić się krwi wampira. Samo picie krwi wampira powoduje uzależnienie od niej i całkowite posłuszeństwo wampirowi, który nas karmi.

Przedstawiony powyżej tekst ma przybliżyć to co pojawiało się w literaturze o wampirach. Tekst ten nie przedstawia wizji wampira i jego historii jako jedynej i prawdziwej (to odnośnie legendy o Lilith) a jedynie ukazuje różne wierzenia poza tymi najbardziej znanymi.