Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Skad my to znamy... Gollum z Wladcy Pierscieni. Niestety, nigdzie nie udalo mi sie znalezc oryginalnego wizerunku Golema, jesli znajde-podmienie obecny

Czym tak właściwie jest Golem?

W legendach żydowskich tą nazwą określano człowieka ulepionego z błota lub gliny, ożywianego poprzez włożenie mu do ust skrawka papieru z wypisanym na nim magicznym zaklęciem, tudzież wypowiedzenie zaklęcia przez mądrego, biegłego w sztuce kabały rabina. Odpowiednia zmiana zaklęcia sprawiała, że Golem znów nieruchomiał, a nawet obracał się w glinę lub pył...

Najsłynniejszy Golem powstał w 1580 roku w Pradze (Czechy)-wtedy to rabin Jehuda Loew Ben Bezalel wraz z dwoma przyjaciółmi zbudował z wiadomego surowca naturalnych, ludzkich rozmiarów Golema i ożywił go, wkładając mu do ust karteczkę z wypisanym na niej zaklęciem-Shem (w tradycji kabalistycznej: "Bóg"). Pod czujnym okiem rabbiego Loewa Golem wykonywał wszelkie wymagające siły i niezbyt wielkiej inteligencji prace typu przenoszenie kamieni, pomoc przy budowie synagogi i inne tego typu. W sobotę przypada żydowski szabas-toteż Co piątek rabin wyjmował z ust Golema skrawek papieru, przez co Golem nieruchomiał i nie przeszkadzał nikomu. Owego feralnego piątku rabin Loew o karteczce zapomniał-podczas szabasowego nabożeństwa rozszalały Golem począł siać strach i zniszczenie, został jednak szybko schwytany, a rozzłoszczony rabin, wyjmując mu papierek z ust, kazał zamknąć stwora na poddaszu synagogi. Od tamtej pory nikt go już więcej nie widział.

W poszukiwaniu jakiegokolwiek śladu po Golemie udawało się co najmniej kilku kryptozoologów-z Ivanem Mackerle na czele-niczego jednak nie znaleźli. Okazało się bowiem, iż synagoga była remontowana w II połowie XIX wieku, więc gdyby zostały znalezione jakieś szczątki, zostały zapewne pogrzebane na miejscowym cmentarzu żydowskim.